جهش به محتوای اصلی
فروشگاه اینترنتی باماایران
ورودورود | ثبت نام

معرفی برندهای اسکنر اثر انگشت

معرفی برندهای اسکنر اثر انگشت

برای ثبت اثر انگشت هر فرد نیاز به دستگاه اسکنر اثر انگشت میباشد که در مدل های مختلف وجود دارند و هرکدام کارایی خاصی را دارند.

در این مقاله قصد معرفی برندهای اسکنر اثر انگشت و ویژگی های آنها را داریم که کاربران را در انتخاب دستگاه مناسب یاری میکند.

مقدمه :

سایش شیارهای پایانهٔ انگشت را که اثرانگشت هر انسان مینامند در هیچ فردی با دیگری یکسان نیست و هر انسان در هر انگشت خود اثر انگشت متفاوتی دارد. بنابراین یکی از روش های دقیق برای تعیین هویت 100% میتوان اثرانگشت را نام برد که حتی در دوقلوها نیز متفاوت میباشد. همچنین به این دلیل که اثر انگشت هر انگشت با دیگری تفاوت دارد، برای ثبت اثرانگشت هر ده انگشت را اسکن میکنند.

عوامل مختلفی میتواند بر روی اثر انگشت که یک صفت ارثی محیطی است تاثیرگذار باشد و کمی پس از تولد اثر انگشت کاملاً تثبیت شده و غیرقابل تغییر است. در واقع در روش انگشت نگاری، نقاط موجود روی انگشت که باهم انشعاب و تلاقی دارند مورد بررسی قرار میگیرد.

– انواع سنسور اسکنر اثرانگشت :

به طور کلی سنسور اسکنرهای اثرانگشتی بر اساس نوع عملکرد، به سه نوع کلی تقسیم می‌شوند:

اسکنر اثرانگشتی اپتیکال (نوری) :

این سنسورها از پرطرفداران سنسورها هستند و نحوه عملکرد آن به این صورت است که از اثرانگشت عکس اپتیکال میگیرد و آن را با استفاده از الگوریتم هایی که برای دستگاه تعریف شده رمزگذاری و شناسایی میکند و در حافظه ذخیره میکند.

به این صورت که زمانی که شما اثر انگشت خود را روی سنسور قرار میدهید آن قسمت کاملا تاریک میشود و اسکنر با استفاده ار نورهای LED فعال، عکس اثر انگشت را میگیرد.

برخی افراد ادعا دارند که در این روش امکان تقلب وجود دارد اما این مطلب هنوز به اثبات نرسیده و در همین راستا شرکت های سازنده ادعا میکنند که این دستگاه ها با تشخیص بافت زنده جلوی این کار را میگیرند.

از معایب این سنسور، عملکرد آن در هوای سرد و خشک است که به دلیل کمبود رطوبت تصویر اثر انگشت ممکن است ناواضح باشد و در روند شناسایی اختلال ایجاد کند.

اسکنر اثرانگشتی خازنی :

این نوع سنسورها از جمله سنسورهایی میباشد که در گوشی های هوشمند بکار برده میشوند. هرچند این سنسورها در دستگاه های حضور و غیاب نیز استفاده شدند اما کیفیت لازم را نداشته اند. از جمله این دلایل این بود که به راحتی میشد بر روی حسگر آن خط کشید و از کار

انداخت. این مسئله از آنجا نشعت گرفت که عده ای از کارمندان برای فرار از فرآیند حضور و غیاب، بر روی سنسور خازنی تیغ مینداختند تا عملکرد دستگاه را مختل کنند.

برای حل این مشکل تولیدکنندگان تصمیم گرفتند سنسورها را نسبت به حالت عادی باریک تر طراحی کنن تا امکان آسیب رسیدن به آن وجود نداشته باشد. هرچند که این روش نیز پاسخگو نبود و در کل این سنسورها برای این دستگاه ها محبوب واقع نشدند.

روش کار این سنسورها به این صورت است که عملکرد آنها توسط خازن های موجود در اسکنر صورت میگیرد. اینگونه که زمانی که شما اثر انگشت خود را بر روی سنسورهای خازنی قرار می‌دهید، بار الکتریکی ذخیره شده در خازن‌ها تغییر می‌کند و سنسور اثرانگشتی با تغییر این بار، اثرانگشت شما را شناسایی می‌کند.

از اولین سنسورهایی که وارد ایران شدند سنسورهای خازنی هستند و برای اولین بار در دستگاه‌های حضور و غیاب اثرانگشتی مورد استفاده قرار گرفتند.

اسکنر اثر انگشتی اولتراسونیک :

نحوه‌ی عملکرد سنسورهای اولترا سونیک به این صورت است که زمانی که شما انگشت خود را بر روی اسکنر قرار می‌دهید، پالس‌های اولترا سونیک از طرف سنسور به انگشت شما ارسال می‌شوند. بخشی از این پالس‌ها توسط انگشت شما جذب می‌شوند و بخشی هم به سمت

فرستنده بازمی‌گردند. این جذب‌ها و بازگشت‌ها می‌تواند نقشه‌ی اثرانگشت شما را برای سنسور به تصویر بکشد و با نشان دادن نقاط پستی و بلندی انگشت شما، نقشه‌ای منحصر به شخص خودتان را رسم کند.

این تکنولوژی آخرین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی ست که در سنسورهای اثرانگشتی مورد استفاده قرار گرفته و امنیت آن از دو سنسور قبل بسیار بالاتر است. پس با خیال راحت می‌توانید برای محافظت از اطلاعاتتان و حضور و غیاب کارمندانتان از این سنسور استفاده کنید چون امکان تقلب تقریبا در آن غیرممکن است.

از معایب این سنسور سرعت کم آن در شناسایی اثر انگشت است که بنابراین برای استفاده در سازمانهایی با تعداد پرسنل زیاد مناسب نیست. همچنین این دستگاه نسبت به موانع حساس است و اگر مانع کوچکی بین سنسور و اثرانگشت وجود داشته باشد، عملکرد آن را با مشکل مواجه می‌کند.

 

برندهای اسکنر اثر انگشت موجود در بازار ایران :

لوگو برند سوپریما SUPREMA

ساخت کشور کره جنوبی

برند سوپریما (suprema) ساخت کشور کره جنوبی می باشد. این برند در زمینه تولید انواع سیستم های احراز هویت، دستگاه های حضور و غیاب، کنترل دسترسی و سیستم بیومتریک فعالیت دارد. سوپریما در بین رقبای خود در بین 50 برند برتر در زمینه سیستم های امنیتی میباشد و در بیش از ۱۳۰ کشور جهان فروش دارد.

جوایز و گواهینامه ها:

دارنده گواهینامه FBI جهت ثبت و احراز هویت

برنده جوایز Detektor برای بهترین محصول

برترین شرکت در مسابقه تایید اثر انگشت (FVC Onlining)

قرار گرفتن در میان ۵۰ شرکت برتر امنیتی دنیا در سال های ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ توسط ASMAG

انتخاب به عنوان بهترین الگوریتم اجرا کننده جهت تست MINEX

لوگو برند FUTRONIC

ساخت کشور چین

برند فوترونیک که ساخت کشور چین است ارائه دهنده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته تشخیص اثر انگشت برای مشتریانی است که به امنیت بالاتری در مدیریت نیاز دارند.

 

لوگو برند ویردی VIRDI

ساخت کشور کره جنوبی

برند virdi محصول کشور کره جنوبی است که در حدود 15 سال است که محصولات خود را در ایران عرضه کرده است. فعالیت اصلی این برند در زمینه فناوری اطلاعات، حوزه احراز هویت و سیستم های امنیتی و حضور غیاب پرسنل و کنترل تردد افراد می باشد.

لوگو برند درمالوگ

ساخت کشور آلمان

برند درمالوگ ساخت کشور آلمان میباشد و بیش از 20 سال است که در زمینه محصولات بیومتریک و امنیتی فعالیت دارد. این برند توانسته جایگاه خود را در میان ادارات و سازمان های دولتی باز کند.

 

Tiger

ساخت کشور چین

تایگر یک برند چینی میباشد که از جمله محصولاتی که برای افزایش امنیت در ادارات و سازمان ها ارایه کرده اسکنرهای اثرانگشت میباشد.

 

مدل های موجود در برند سوپریما :

 

مدل عملکرد ویژگی‌های کلی
Biomini Combo اسکن اثرانگشت + کارتخوان قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری باریک، تک انگشتی، قابلیت فشرده‌سازی تصویر، امکان خواندن کارت هوشمند
Biomini Plus2 اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، تک انگشتی، امکان اتصال به چندین دستگاه
Biomini Slim2 اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، تک انگشتی، باریک‌ترین سنسور نوری دنیا
RealScan G1 اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، تک انگشتی، مناسب برای دفاتر پلیس +۱۰
Biomini اسکن اثرانگشت دارای بهترین الگوریتم اسکن در دنیا، دارای سنسور نوری، تک انگشتی، دارای سنسور ضدخش
Biomini Plus اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، تک انگشتی
Biomini Slim اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، تک انگشتی، قابلیت استفاده زیر نور مستقیم خورشید
RealScan G10 اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، ۴ انگشتی، ثبت اثر انشگت به صورت تخت و دورانی
RealScan D اسکن اثرانگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، ۲ انگشتی، ثبت اثرانگشت به صورت تخت و دورانی
RealScan F اسکن اثرانگشت + اسکن کف دست قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور نوری، ۴ انگشتی، اسکن کفت دست به صورت تخت و دورانی
Combo Plus300 اسکن اثرانگشت + کارتخوان قابلیت تشخیص بافت زنده، امکان فشرده‌سازی تصاویر، دارای سنسور نوری، امکان خواندن کارت هوشمند ملی، امکان کار کردن زیر نور مستقیم خورشید، دارای پد امضاء، دارای تاچ اسکرین مقاوم به همراه قلم

 

مدل های موجود در برند فوترونیک :

مدل عملکرد ویژگی‌های کلی
FS88 اثر انگشت قابلیت تشخیص بافت زنده، دارای سنسور CMOS، تک انگشتی، سازگار با ویندوز و لینوکس
FS88HS اثر انگشت، کارتخوان فشرده سازی تصاویر با حفظ کیفیت، قابلیت تشخیص بافت زنده، امکان خواندن کارت‌های هوشمند، دارای سنسور ضدخش، سازگار با انواع ویندوزها

 

مدل های موجود در برند Virdi :

مدل عملکرد ویژگی‌های کلی
F0H02 اثر انگشت دارای پورت USB، دارای الگوریتم سریع شناسایی، سازگار با نرم‌افزار کنترل تردد UNIS
F0H02 RF اثر انگشت، کارتخوان دارای پورت USB، دارای الگوریتم سریع شناسایی، سازگار با نرم‌افزار کنترل تردد UNIS، قابلیت خواندن کارت‌های RFID 125KHz
FOH02 SC اثر انگشت، کارتخوان دارای پورت USB، سازگار با نرم افزار کنترل تردد UNIS، دارای الگوریتم سریع در شناسایی اثر انگشت، قابلیت خواندن کارت‌های هوشمند

 

مدل های موجود در برند DERMALOG :

مدل عملکرد ویژگی‌های کلی
ZF2 اسکن اثرانگشت تشخیص بافت زنده، ثبت همزمان دو اثر انگشت، ثبت اثر انگشت به‌صورت چرخشی، تک انگشتی
LF1 اسکن اثرانگشت تشخیص بافت زنده، تک انگشتی، دارای ابعاد کوچک، مناسب برای استفاده کیوسک
LF10 اسکن اثرانگشت تشخیص بافت زنده، ۴ انگشتی، دستگاه توانمند با قیمت مناسب، ثبت اثر انگشت به صورت چرخشی
ZF1+ اسکن اثرانگشت + کارتخوان تشخیص بافت زنده، تک انگشتی، احراز هویت با استفاده از کارت‌های هوشمند، احراز هویت با استفاده از اثر انگشت
ZF1 اسکن اثرانگشت تشخیص بافت زنده، تک انگشتی، سطح شیشه‌ای با دوام و مقاوم، کاربری آسان
ZF10 اسکن اثرانگشت تشخیص بافت زنده، ۴ انگشتی، دستگاه توانمند و قیمت مناسب، ثبت اثرانگشت به صورت چرخشی

 

مدل های موجود در برند Tiger :

مدل عملکرد ویژگی‌های کلی
T-40202 اسکن اثرانگشت دارای سنسور نوری ضدخش، دارای پورت USB، استفاده به صورت رومیزی
T-40204 اسکن اثرانگشت دارای سنسور نوری، سازگار با ویندوز، دارای پورت USB، قابل استفاده به جای ماوس
T-40206 اسکن اثرانگشت سرعت بالای اسکن، استفاده در ساعت‌های حضور و غیاب، دارای پورت USB، قابلیت تشخیص انواع اثرانگشت‌های مخدوش، خشک و مرطوب

 

نکات مهم جهت خرید اسکنر اثرانگشت :

در این مطلب به معرفی برندهای اسکنر اثر انگشت پرداختیم، اما برای خرید هر اسکنر اثرانگشتی باید به نکاتی توجه کرد که حائز اهمیت هستند. در ادامه به ذکر این نکات میپردازیم.

– دقت لازم را داشته باشد : از مهمترین نکات قابل توجه دقت دستگاه است. در صورتی که اسکنر اثرانگشت دقت لازم را داشته باشد هنگام تشخیص اثر انگشت خطا و اشتباهی پیش نمیاید و درصد خطا کم است. بنابراین بهترین نتیجه را میتوان از دستگاه هایی گرفت که دقت بالایی داشته باشد.

– قابلیت ذخیره سازی اثر انگشت چندگانه : دستگاه هایی که چندین اثرانگشت را ثبت میکنند طرفداران بیشتری دارند. خصوصا در ادارات و سازمانهایی که بزرگ هستند. پس در هنگام خرید این دستگاه باید این نکته را نیز در نظر گرفت که توانایی برطرف کردن نیازمان را داشته باشد.

– کاربری راحت : هنگام خرید اسکنر اثرانگشت باید به نحوه کار کردن و کاربری دستگاه توجه کرد که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد. به همین دلیل در صورت وجود مشکل فنی و انجام تنظیمات میتوان به راحتی این کار را انجام داد.

– خرید برندهای شناخته شده : خرید برندهای برتر و شناخته شده این اطمینان را به کاربر میدهد که با خیالی آسوده دستگاه را خریداری کنند و در صورت بروز مشکل بتوان به راحتی آن را پیگیری کرد. همچنین برندهای معتبر از لحاظ کیفیت ساخت در رده ی بالاتری قرار دارند.

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کرد عبارت اند از:

  • وجود یا عدم وجود بافت زنده در دستگاه
  • کیفیت ذخیره سازی تصویر
  • سایز پلت فورم دستگاه
  • نحوه ثبت اثرانگشت
  • سازگاری دستگاه با نرم افزار مورد استفاده
  • توجه به قیمت و بودجه ی درنظر گرفته شده

هنوز دیدگاهی وجود ندارد!